101st Airborne Division - H&D2 Clan

Stránky klanu [101st AD] ve hře Hidden and Dangerous 2

Wzkazník

101. Americká výsadková divize

101.výsadková vznikla ze 101.pěší. 101.pěší vznikla krátce po ukončení první světové války. Paragáni byli jakoby testovací myšky a musela se vybrat divize, která si zkusí být výsadkáři. Losování vyhrála 101. pěší a už 15.června 1940 v táboře Fort Benning v Georgii vznika první parašutistická četa, ale přesto se divize v táboře zformuje až 1.července téhož roku a bude mít název Rota R. 1.září 1940 se z čety stává 501. parašutistická rota. 14.března 1941 vzniká 502.parašutistická rota, která se v únoru 1942 stává plukem, ale tento pluk, jako ten předtím, je aktivován až v červenci. 15.září 1942 US Army ruší 101.pěší společně s 82.motorizovanou a obě divize povyšuje na výsadkové, ještě týž den jsou aktivovány v táboře Camp Clayrborne a 502. pluk je přidělen ke 101.výsadkové. Tento den má divize svůj první puk,kterým je 502.(PIR=Parachute Infantry Regimment=pěší výsadkový pluk). V řijnu 42 počíná trénink ve Fort Bragg v Severní Carolíně. V červnu 43 nabírá divize svůj druhý pluk, a to 506. z tábora Toccoa Camp v Georgii. O tři měsíce později, takže v září, se divize přesouvá do Anglie, kde bude cvičit a připravovat se na následující, velmi důležitou operaci Overlord, týž Den D. od září 43 do června 44 zde pečlivě cvičili a trénovali, aby na operaci Overlord byli bezcybně připraveni. Ta měla proběhnout už někdy v dubnu, ale kvůli bouřlivému počasí na moři byla odsunuta až na červen. I v tyto dny bylo moře bouřlivé, ale vrchí velitel spojeneckých expedičních sil, generál Dwight D. Eisenhower už nechtěl Den D oddalovat.

V noci z 5. na 6. června 1944 seskakovali první výsadkáři. I během dne byli výsadkáři vysazováni. Hlavním cílem 101. bylo obsadit všechny východy z pláže Utah. Kvůli špatnému počasí byli výsadkáři roztroušeni po celém francouzském poloostrově(operace probíhala ve Francii, v části Normandie). Bylo proto těžké úkoly splnit. Často se výsadkáři 101. a 82. potkávali, což být nemělo. Ale oboje divize své úkoly i přesto excelentně splnili. Známější města, kde výsadkáři bojovali, možná znáte menší městečko Ste.-Mére-Église nebo Carentan, kde se výsadkáři velmi vyznamenali při dobytí a nsledné obraně před německým útokem, protože toto město bylo klíčové. Američané by se z pláže nehli, kdyby neměli toto město pod kontrolou.

19. a 20. července 44 jsou výsadkáři loďmi zpět posláni do Anglie, kde budou odpočívat, protože v září 44 půjdou do další operace a ta bude mít název "Market-Garden". V této operaci výsadkáři zaujmou větší roli než v Overlord. 17. září 44 seskakují první výsadkáři. Operace se odehrává v Holandsku. Rozvědka předpovídala, že Holandsko je bráněno kluky a starci, což byl omyl. Byly zde dvě tankové divize SS a pěší divize Wehrmachtu. Kdyby však Spojenci zde vyhráli, mohli by jet rovnou na Berlín a na Vánoce 44 doma. Operace se bohužel nezdařila. 101. měla úkol obsadit pásmo mezi Veghelem, Nijmegenem a Eindhovenem, i Eindhoven obsadili (toto ylo největší město, které bylo obsazeno výsadkáři). Zde je měl odsud odvézt XXX.tankový sbor, jenže se pozdržel v boji s německými tanky a nemohli dorazit pomoct Britům do Arnhemu, keří odtamtud museli utéct.

19. prosince 44 je 101. převezena do belgického města Bastogne, kde bude součástí operace Bastard. Na 24. prosince se obě strany (Spojenecká a síly Osy) dohodly, že v tento den se nebude bojovat, jelikož jsou Vánoce. Bastogne se nachází v belgickém, Ardenském lese, kde se budou odehrávat těžké boje. Je zde veliká zima a obě strany trpí nedostatkem munice, jídla a teplého oblečení. Výsadkáři obsadili např. město Foy či Bastogne. Velmi se zde vyznamenali v boji o "výběžek" ("Battle of Bulge"), za což dostali medaile.

Po úspěšných bojích v Belgii je 18. ledna 1945 divize přesunuta zpět do Francie, kde bude okupovat ještě dosud nedobyté město Hagenau. V dubnu 45 se odsud stěhují do Kolína v západním Německu, později jedou do jižního Německa, v květnu okupují Sell am See v Rakousku. Zde dobyjí a užívají si koupání a zaslouženého odpočinku, od této doby už se 101. výsadková ve druhé světové válce nezúčastní jediného boje. 31. července 45 cestují do města Auxerre ve Francii, odkud budou posláni zpět do USA. 30.listopadu je divize deaktivována a pro její členy je KONEC VÁLKY!!!

zdroj: 101kvhabn.valka.cz, www.506infantry.org, easycompany.czweb.org

Wýsadkář

vysadkari1.jpgvysadkari.jpgvysadkari2vysadkari3vysadkari4vysadkari5vyadkari6vysadkari7vysadkari8vysadkari9vysadkari10vysadkari11vysadkari12vysadkari13vysadkari14

 Výsadkář tesně před nástupem do letadla

Wýstroj

Polní lahev - obsahovala až skoro litr vody (0,95 l). Měla i šálek.

Polní lahev

Garand opasekObsahoval deset schránek a nábojové rámečky do pušky M1 Garand, ale též i Springfield M1903. Má horní a spodní řadu direk. Vrchní je na řemení, spodní na uchycení další výstroje jako např. polní lopatky 

Garand opasek

Pouzdo na obvaz  - Zde je typ M1942. Sloužil k uložení obvazu. Obvaz byl důležitý pro první pomoc a proto jej měl u sebe každý výsadkář. Tento obvaz byl sterilně zabalen do červené nebo zelené plastové krabičky.

 

Pouzdro na obvaz

Polní batoh M1936 "Musett bag" - Polní batoh M1936 "Musett Bag" - sloužil k uložení důležité výstroje. Uvnitř jsou přihrádky , na boku kapsička na menší věci.

Nusett bag

Zbytek výstroje brzy doplníme..děkujeme za pochopení

 

Pouzdro na obvaz

psanicko%20001.gif

 
Snad jste se o nás dozwěděli co nejwíce a stránky se wám libili :) Můžete wkládat příspěwky do wzkazníku .. ohledně wšeho. Děkujeme .... Wýsadkář, Clan Leader [101st AD]